Odlewnia Turnov

Jak zwiększyliśmy produktywność odlewni Turnov o 10% dzięki wdrożeniu systemu MES SoftLi?

"Wdrożenie systemu MES SoftLi trwało zaledwie kilka godzin, było całkowicie bezproblemowe, a wyniki pojawiły się w ciągu kilku dni. Dzięki przejrzystemu monitorowaniu produkcji poprawiliśmy wydajność poszczególnych działów i ich wzajemną współpracę. Doprowadziło to do 10% wzrostu ogólnej produktywności”.

inż. Pavel Světlík,

dyrektor firmy

Odlewnia Turnov to rodzinna firma, która powstała w 1997 roku w wyniku przekształcenia państwowej spółki Sklostroj. Produkuje odlewy z aluminium oraz żeliwa szarego, sferoidalnego i specjalnego dla ponad 100 klientów z branży inżynieryjnej, energetycznej, spożywczej i transportowej.

Odlewnia wykorzystuje 3 procesy technologiczne do produkcji odlewów:

  1. linia formierska (wielkoseryjna produkcja mniejszych części) - produkcja seryjna: 20-1000 szt.

  2. formowanie maszynowe (małoseryjna produkcja większych części) - wielkość partii: 10-100 szt.

  3. formowanie ręczne (produkcja jednostkowa próbek i prototypów) - wielkość partii: 1-20 szt.

Dzięki temu odlewnia może zapewnić szeroki zakres potrzeb swoich klientów z rynku czeskiego, niemieckiego i szwajcarskiego. Specjalizuje się w klientach, którzy potrzebują specjalnych części i potrzebują ich szybko - np. części maszyn do obrabiarek i maszyn szklarskich, urządzeń hydraulicznych i próżniowych lub części zabezpieczających do różnych maszyn.

Odlewnia celowo nie koncentruje się na motoryzacji i produkcji wielkoseryjnej, aby nie być zależnym od jednego segmentu lub jednego dostawcy.

Sytuacja przed wdrożeniem: śledzenie produktywności za pomocą Excela, ołówka i papieru

Przez wiele lat odlewnia wykorzystywała cztery główne narzędzia do przygotowywania i monitorowania produkcji: niemiecki system planowania produkcji OPTI, Excel, ołówek i papier.

"Nie mieliśmy ustandaryzowanej produkcji, więc produkcja każdego dnia opierała się głównie na dobrej woli pracowników i wzajemnych powiązaniach różnych działów. Koordynacja wielu działów kierowanych przez wielu brygadzistów była dość trudna” - wyjaśnia Světlík.

Dlatego Turnov musiał zacząć monitorować produktywność maszyn i stanowisk pracy.

Jakie były ich cele?

  • Utrzymanie godzin pracy (aby produkcja przebiegała od-do).

  • Wyeliminowanie przestojów spowodowanych oczekiwaniem “od jednego stanowiska pracy do drugiego”,

  • Zwiększenie efektywności wykorzystania ogrzewania elektrycznego pieców indukcyjnych w stosunku do realizacji zleceń,

  • Ciągła świadomość rzeczywistej liczby pracowników w określonych lokalizacjach na określonych zmianach.

Innymi słowy, dopracowanie współpracy pracowników, wdrażanie nowoczesnych technologii i wyznaczanie standardów.

Ludzie w kierownictwie odlewni byli oczywiście świadomi tego niedociągnięcia, ale minęła dekada, zanim zdecydowali się nim zająć. Wiedzieli o istnieniu systemu MES i jego zastosowaniu w przemyśle motoryzacyjnym, ale nie sądzili, że mogą zastosować tego typu system do swojego rodzaju produkcji.

Uważali, że ich oczekiwania były zbyt wysokie: łatwe i szybkie wdrożenie do ich operacji, a następnie łatwy pomiar i raportowanie wydajności.

Jednak po spotkaniu z przedstawicielami SoftLi okazało się, że ich obawy były niepotrzebne.

Wdrożenie SoftLi MES zajęło tylko kilka godzin

"Wdrożenie było zaskakująco łatwe. Spodziewaliśmy się, że będzie dużo bardziej skomplikowane. W ciągu kilku godzin konsultanci SoftLi zainstalowali sterowniki i pokazali nam, jak MES działa bezpośrednio na naszych maszynach. Z perspektywy czasu zastanawiamy się, dlaczego nie podjęliśmy tej decyzji dużo wcześniej” - przyznaje kierownik odlewni.

W rzeczywistości nie było żadnych problemów podczas wdrożenia. Wręcz przeciwnie, natychmiast zaczęły napływać pomysły na to, jak można wykorzystać informacje z systemu MES, aby odlewnia mogła wyeliminować ołówek i papier w procesie planowanie-zarządzanie-miejsce pracy.

„Śledzenie produktywności za pomocą systemu MES firmy SoftLi otworzyło nam oczy na inne aspekty produkcji” - dodaje Světlík.

Firma i pracownicy odnoszą korzyści z wdrożenia systemu MES SoftLi

Natychmiast po wdrożeniu oprogramowania kierownictwo odlewni zobaczyło, że MES SoftLi może rozwiązać ich problem ze śledzeniem wydajności, ponieważ byli w stanie monitorować wszystkie ważne wskaźniki jednocześnie w sposób przejrzysty i w czasie rzeczywistym:

  • OEE (ogólna efektywność sprzętu)

  • OOE (ogólna efektywność operacyjna)

  • TUE (efektywność wykorzystania czasu)

  • QoW (jakość pracy)

  • Skalowalność procesu

  • CT (czas cyklu)

  • Produkcja

  • Przestoje

Wkrótce potem system MES firmy SoftLi został przyjęty przez pracowników.

"Motywacyjny składnik wynagrodzenia opiera się na produktywności. Dlatego wykorzystaliśmy twarde dane z MES, aby pokazać pracownikom, że jeśli pracują prawidłowo i przestrzegają podstawowych zasad, wszyscy wygrywają” - mówi Svetlik.

Jest również zadowolony z faktu, że wszyscy pracownicy, niezależnie od wieku i wykształcenia, mogą korzystać z MES SoftLi bez żadnych problemów dzięki jego prostej obsłudze.

A jakie są wyniki po wdrożeniu?

  • Czas wykorzystania netto pracowników i maszyn w godzinach pracy wzrósł.

  • Poprawiła się łączność w miejscu pracy, eliminując przestoje.

  • Wydajność produkcji wzrosła o 10%.

"Po otrzymaniu oferty od SoftLi oczywiście przeprowadziliśmy badania rynku. Przystępna cena, bliskość geograficzna, indywidualne podejście i gotowość do spełnienia każdego wymagania sprawiły, że zdecydowaliśmy się wybrać MES SoftLi ” - dodaje Světlík.

Czy Ty również chcesz zwiększyć produktywność?

Pomagamy małym i dużym firmom produkcyjnym zwiększyć wydajność nawet o 20%. Bez biurokracji. Bez przestojów. Bez wymówek.

Wypróbuj DEMO MES firmy SoftLi i przekonaj się sam.