4 wskazówki dotyczące transformacji cyfrowej w 2023 roku
Witaj w erze cyfrowej transformacji produkcji! W roku 2023 czeka nas kolejny krok w przemyśle - coraz bardziej zintegrowana i cyfrowa rzeczywistość. Dla firm produkcyjnych oznacza to konieczność adaptacji i efektywnego wykorzystania nowych technologii oraz współczesnych metod zarządzania produkcją. Oto cztery kluczowe wskazówki, które pomogą Ci przetrwać i odnieść sukces w tej dynamicznej przestrzeni.
Digitalizuj stopniowo – kupuj tylko to, czego obecnie potrzebujesz
Istnieje szeroka gama narzędzi modułowych i łatwych do wdrożenia, które dostosowują się do Twoich aktualnych potrzeb. Nowoczesne narzędzia powinny także móc w pewnym stopniu łączyć się z innymi systemami zarządzania, które są niezbędne w Twojej firmie lub z których chciałbyś zacząć korzystać w przyszłości.
W zdigitalizowanej firmie produkcyjnej poszczególne narzędzia programowe „rozmawiają” ze sobą w czasie rzeczywistym (najlepiej za pomocą API) i uzupełniają się, a nie powielają.
Unikaj w pełni zintegrowanych systemów zarządzania produkcją, które „robią wszystko”. Ich realizacja zajmuje zwykle bardzo dużo czasu i wymaga zaangażowania zarówno środków finansowych, jak i osobowych, co obecnie jest coraz rzadsze.
Cyfryzacja to proces, który nigdy się nie kończy
Jeśli nie jesteś Škoda Auto lub Foxconn, radykalna cyfrowa transformacja biznesu w Twojej firmie w ciągu jednego roku jest po prostu niemożliwa. Postępuj płynnie krok po kroku i podążaj ścieżką złożoną z szeregu zaplanowanych i etapowych wdrożeń.
Pomyśl o cyfrowej transformacji jako o kontynuacji tego, co robiłeś do tej pory – transformacja cyfrowa to rodzaj ciągłego doskonalenia, napędzany wyłącznie przez monitorowanie i analizy online.
Myśl na dużą skalę, zaczynaj od małych rzeczy
Wciąż wielu menadżerów firm produkcyjnych nie wyobraża sobie konkretnego wykorzystania technologii cyfrowych w swoim procesie produkcji. Zadają sobie wiele pytań: Gdzie zastosować technologię cyfrową? Jakie wybrać oprogramowanie dla produkcji? Jakich danych faktycznie potrzebuję, a jakich nie? I tak dalej.
Z naszego doświadczenia wiemy, że najlepiej zacząć od mniejszej jednostki (maszyna, linia, ogniwo, dział) i uzyskać podstawowe informacje o produkcji: wydajność, czas cyklu, przestoje, odpady, monitorowanie poszczególnych zleceń pracy i zmian. Kiedy już dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się w Twojej produkcji, możesz stopniowo rozszerzać system na inne jednostki, bardziej skupiać się na szczegółach i powiązać monitorowane informacje z danymi z innych systemów.
Nasi klienci zazwyczaj zauważają poprawę wskaźników OEE w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że monitorują podstawowe dane produkcyjne, natychmiast reagują i wdrażają działania naprawcze.
Nie bój się SaaS i chmury
Właściciele firm produkcyjnych zazwyczaj wyznają jedną z dwóch opinii. Niektórzy postrzegają rozwiązania SaaS (Software as a Service) i chmurę jako koszty ciągłe, rozłożone na kilka lat, które woleliby zapłacić za jednym razem. Pozostali natomiast cieszą się z wolności wyboru i doceniają ich elastyczność, gdyż w razie potrzeby można je rozszerzać lub ograniczać.
Wiemy, że przyszłość należy do SaaS i rozwiązań chmurowych. Jeśli użyjesz produktu jako usługi, będzie on rósł i rozwijał się wraz z Tobą. Częścią SaaS jest utrzymanie, serwis i rozwój systemu, co stanowi przewagę nad jednorazowym zakupem licencji.
Generalnie rozwiązania oparte na chmurze charakteryzują się krótszym czasem wdrożenia i optymalizacją kosztów produkcji. Dzięki temu ich koszty są niższe, a zwrot z inwestycji widać szybciej.
Odkryj więcej o MES SaaS już teraz! Wejdź w świat cyfrowej transformacji produkcji i sprawdź, jakie korzyści mogą przynieść Twojej firmie nasze rozwiązania.
Jak działa MES, który wdrażasz w ciągu 24 godzin?
Jeśli chcesz zobaczyć, jakie korzyści MES SoftLi może przynieść Twojej firmie produkcyjnej, nie wahaj się poprosić nas o DEMO.