Raportowanie w MES SoftLi: Prezentuj dane przejrzyście i w czasie rzeczywistym

Kontynuujemy serię przedstawiającą poszczególnych członków harmonijnej rodziny MES SoftLi. Dziś nadszedł czas na moduł Raportowania. Jego nazwa prawdopodobnie sugeruje, do czego służy, ale warto poznać go lepiej. Oto co powinieneś o nim wiedzieć.

Czym jest moduł Raportowania? I jak działa? 

Moduł Raportowania to narzędzie raportujące, które umożliwia przejrzyste prezentowanie wszystkich danych zebranych przez system MES SoftLi.

Wyniki mogą być przedstawione w formie:

  • wykresów;

  • płaskich tabel;

  • tabel przestawnych.

Moduł Raportowania działa na podobnej zasadzie jak Power BI. Zebrane dane są gotowe do użytku z endpointu, więc wystarczy się połączyć i od razu można przystąpić do pracy z raportami.

Aby uzyskać jak najbardziej użyteczne wyniki, można określić wyświetlanie danych według konkretnych parametrów, takich jak:

  • pola;

  • relacje;

  • wymiary.

W ten sposób stworzysz raport dokładnie zgodny z Twoimi wymaganiami. Raport następnie zapiszesz i przypiszesz do niego prawa według ról użytkowników (kto może go zobaczyć po zalogowaniu się do systemu, kto może go zobaczyć bez logowania, a kto może go edytować), udostępniając go innym członkom organizacji.

Czy moduł Raportowania jest lepszy niż standardowy PowerBI? 

Tak. Dzięki jednej kluczowej przewadze – służy do wyświetlania informacji z systemu MES nie tylko wstecz, ale także W CZASIE RZECZYWISTYM.

Ponadto, możesz w nim wyświetlać poszczególne pulpity nawigacyjne w różnych formach, takich jak: wykres kołowy, diagram Pareto czy klasyczna i płaska tabela.

Przeglądy można również wyeksportować jako link, który można umieścić gdziekolwiek lub wysłać komukolwiek. Raport zostanie wyświetlony po kliknięciu w link.

Dlaczego moduł Raportowania jest kluczową częścią MES SoftLi? 

Ponieważ jest to niejako głowa rodziny naszego systemu zarządzania produkcją, która decyduje o dalszych działaniach. Chociaż szyją, która obraca głową, są w rzeczywistości inne moduły.

Raportowanie jest głównym wynikiem z MES, ponieważ ostatecznie interesują Cię tylko liczby, które pokazują raporty. Na ich podstawie możesz wprowadzać zmiany, które zwiększą efektywność produkcji.

Moduł Raportowania jest więc wisienką na wielopiętrowym torcie, który składa się (między innymi) z modułów:

… ale dopiero moduł Raportowania prezentuje wszystkie informacje przejrzyście.

Z tego powodu znaczna część menedżerów w zakładach produkcyjnych nie czyta wyników z innych modułów. W rzeczywistości nie muszą tego robić. Do podejmowania decyzji służą im ich własne raporty, ustawione według konkretnych wymagań, lub nasze gotowe raporty.

Te raporty zawierają nie tylko surowe dane, ale także ich analizę.

Możliwości wykorzystania modułu Raportowania zależą od wersji licencyjnej.

3 wersje licencyjne modułu Raportowania

1 Reporting User

Najniższa wersja obejmuje standardowy zestaw raportów z zebranych danych (przegląd produkcji, przestojów i wadliwości) oraz podstawowy zestaw raportów analitycznych. Pokazują one, czy i jakie są straty z przestojów lub obniżonej wydajności w porównaniu do standardowego stanu.

W wersji Reporting User możesz udostępniać raporty w sieci wewnętrznej nieograniczonej liczbie użytkownikom. Mogą oni je jedynie przeglądać. Przeglądy nie mogą być znacząco modyfikowane, można w nich dokonywać jedynie kosmetycznych zmian. Zmienione raporty nie mogą być zapisywane.

Można je filtrować, zmieniać, dodawać lub przestawiać pola, ale raporty w tej postaci zobaczysz tylko Ty – i to tylko podczas ich przeglądania. Nie można ich zapisać, aby były widoczne w zmienionej formie po ponownym otwarciu.

2 Reporting Designer

Średnia wersja obejmuje to, co najniższa, ale dodatkowo możesz tworzyć, edytować, zapisywać i udostępniać raporty według własnego uznania.

Sam ustawiasz endpointy nad danymi. W ten sposób raporty będą wyświetlane również innym użytkownikom.

Możesz także przydzielać prawa poszczególnym rolom. Zdecydujesz, czy dany użytkownik może widzieć przegląd tylko po zalogowaniu się czy także bez logowania oraz czy może go edytować.

3 Reporting Admin

Najwyższa wersja oferuje to, co średnia, ale dodatkowo pozwala na dodawanie danych z systemów zewnętrznych i ich prezentowanie w systemie raportowania SoftLi. Mogą to być dane z ERP, systemu czasu pracy lub księgowości. Wystarczy ustawić connection string do bazy danych, z której będą pobierane dane.

Moduł Raportowania może pobierać dane z następujących baz danych:

  • SQL

  • Postgre

  • MySQL

  • Oracle

  • MariaDB

Jak przebiega wdrożenie? 

W bardziej zaawansowanych wersjach Reporting Designer i Reporting Admin wystarczy kupić licencję i wprowadzić klucz licencyjny. W wersji Reporting User nie trzeba nawet tego. Najniższa wersja modułu Raportowania jest bowiem częścią podstawowej licencji MES SoftLi.


Wypróbuj moduł Raportowania bez zobowiązań 

Poproś o DEMO, ponieważ lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć. Przekonaj się, dlaczego MES SoftLi jest najlepszym systemem informacyjnym produkcji na rynku. A dopiero potem podejmij decyzję.